Toto prestížne ocenenie sa odovzdáva v oblasti vedy a výskumu každé dva roky v rámci bilaterálnej spolupráce Slovenska a Francúzska.
V pondelok 9. novembra štartuje 17. ročník Týždňa vedy a techniky (TVT). Online a zadarmo sprostredkuje desiatky zaujímavých podujatí, od popularizačných prednášok a náučných videí, cez vedecké filmy, semináre, konferencie, či súťaže.
O prenose výsledkov výskumu do praxe po prvýkrát hovorili nielen akademici, ale aj zástupcovia biznisu. Konferencia COINTT 2020 síce podľa hlasov odborníkov potvrdzuje fakt, že Slovensko trpí nízkou inovatívnou výkonnosťou, ale na strane druhej uznávajú, že duševné vlastníctvo predstavuje pre podnikateľov istú konkurenčnú výhodu. Pre akademickú inštitúciu aj zdroj pasívneho príjmu.
Roky hanby spôsobenej problémami s platením členstiev v medzinárodných vedeckých organizáciách sú už minulosťou. Vláda na stredajšom rokovaní totiž schválila pokračovanie spolupráce Slovenska s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou). Ako priblížil štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis, pre krajinu to znamená, že slovenské firmy sa budú môcť zapojiť do transformácie ekonomiky z výrobnej sféry na ekonomiku založenú na výskume a inováciách.
FabLab ponúka voľný vstup fanúšikom najmodernejších technológií
Intenzívna niekoľkomesačná práca štátneho tajomníka pre vedu, výskum a inovácie Ľudovíta Paulisa prináša prvé ovocie. Napriek tomu, že situácia v oblasti vedy a výskumu v čase, keď preberal mandát, nebola lichotivá, podarilo sa mu podniknúť významné kroky smerujúce k odblokovaniu a zrýchleniu procesov pri čerpaní a zazmluvnení projektov.
V septembri 2020 si časopis Quark – magazín o vede a technike pripomína 25 rokov od svojho vzniku. Počas tohto obdobia si získal verných čitateľov nielen medzi odbornou, ako i laickou verejnosťou. V súčasnosti prináša každý mesiac 56 strán plných najnovších informácií zo všetkých oblastí vedy a techniky.
Do knižnice už nemusíte chodiť fyzicky, stačí aby ste boli zaregistrovaní a mnohé publikácie, ale aj knihy si môžete stiahnuť do vášho počítača alebo mobilného telefónu. O tom, ako sa knižnice zmenili, hovoria v podcaste portálu Veda na dosah Zuzana Stožická a Tomáš Fiala z Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).