Na podnet Medzinárodnej leteckej federácie bol 12. apríl v roku 1968 vyhlásený za Svetový deň letectva a kozmonautiky a Valné zhromaždenie OSN v roku 2011 vyhlásilo 12. apríl za Medzinárodný deň letu človeka do vesmíru. Stalo sa tak na počesť prvého letu človeka do vesmíru, pričom kozmonaut bývalého Sovietskeho zväzu Jurij Gagarin obletel jedenkrát zemeguľu práve pred 60 rokmi. Išlo o významný medzník, ktorý otvoril ďalšie obzory a možnosti skúmania priestoru za hranicami Zeme.
Uplynulé mesiace v školstve sa niesli v duchu systémových zmien a investícií. Tých, ktoré bolo nutné urobiť vzhľadom na pandémiu koronavírusu, ale aj tých, ktoré bolo po rokoch v oblasti vzdelávania potrebné zrealizovať. Riešenie dištančného vzdelávania, kroky vpred v regionálnom školstve aj príprava opatrení z Plánu obnovy.
Pilotné testovanie žiakov výplachom ústnej dutiny sa ukázalo ako mimoriadne efektívne a bezpečné. Zriaďovatelia a riaditelia škôl si tiež pochvaľujú jednoduchší a príjemnejší spôsob testovania, čo spôsobilo aj vyšší záujem zo strany zákonných zástupcov žiakov. Po prvom týždni je záujem oň štvornásobne vyšší. Kloktacie testy sú určené pre žiakov, ktorí sa zúčastňujú prezenčného vyučovania v obmedzenom počte 5+1.
Jedným z kľúčových opatrení, ktoré sa rezortu školstva minulý rok pod vedením Branislava Gröhlinga podarilo presadiť, bolo otvorenie trhu s učebnicami. Školy si tak mohli vyberať učebnice z balíka schválených a odporúčaných učebníc. V tomto roku v tejto iniciatíve ministerstvo školstva plánuje pokračovať, a to hneď v dvoch fázach.
Inšpiratívna a moderná. Taká má byť modelová škola, ktorá je jedným z projektov ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga. Slúžiť má ako inšpirácia nielen pre priestorové riešenia, ale aj pre inovatívne prístupy k výučbe pre všetky školy na Slovensku a ako vzdelávacie centrum pre učiteľov.
Podpora žiakov, ktorí to potrebujú. Určená je predovšetkým pre školy, v ktorých majú žiaci problémy s učením a potrebujú dobehnúť vedomosti. To je hlavným cieľom nového projektu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Spolu múdrejší“. Rezort naň vyčlenil sumu pol milióna eur.
Na pôde ministerstva školstva prebehla diskusia k plánom vo vysokom školstve s reprezentáciou vysokých škôl. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling a štátny tajomník pre vedu a výskum Ľudovít Paulis diskutovali s predstaviteľmi troch hlavných orgánov reprezentácie vysokých škôl – s prezidentom Slovenskej rektorskej komory Rudolfom Kropilom, predsedom rady vysokých škôl Martinom Putalom a predsedom Študentskej rady vysokých škôl Filipom Šuranom.
Zmena niektorých opatrení a zavádzanie nových pravidiel. To je výsledok rokovania s odborníkmi a vlády. Niektoré z nich sa dotknú aj doterajšieho fungovania škôl. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling predstavil, ako to bude po novom vyzerať.
Bezpečné prostredie v školách. To je cieľom spustenej prvej fázy očkovania učiteľov, ktorá sa začala v túto sobotu, 13. februára. Prvé čísla ukazujú, že v priebehu najbližších dní dostane prvú vakcínu viac než 16-tisíc učiteľov. Oznámil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling po návšteve Univerzitnej nemocnice Bratislava, v ktorej očkovanie prebiehalo.
Prví učitelia získajú ochranu pred ochorením COVID-19 už cez nadchádzajúci víkend. Očkovanie učiteľov, ktorí majú 55 rokov a menej sa začne v sobotu 13. februára. Ide o prvú fázu, v ktorej ministerstvo školstva v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva poskytnú zamestnancom škôl bezplatne a dobrovoľne možnosť sa zaočkovať proti koronavírusu.