Učíme na diaľku

Vysokoškolskí študenti sa zapájali do doučovania žiakov základných škôl

Inšpirácie 18th Oct 2021 · Projektový tím ŠPÚ

Vysokoškolskí študenti sa zapájali do doučovania žiakov základných škôl

Prepojiť prax a vzdelávanie, zároveň vytvoriť digitálny produkt, ktorý pomôže učiteľom v pandemickom období, to bola prvotná myšlienka spolupráce Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) a Digital League ...

Inšpirácie 18th Oct 2021 · Projektový tím ŠPÚ

Učko – príbeh jednej malej veľkej aplikácie

Webináre z dielne Štátneho pedagogického ústavu, rôznych organizácií a inštitúcií mali jeden spoločný cieľ – pomôcť rozvíjať zručnosti učiteľov, ostatných pedagogických a odborných zamestnancov, žiakov, študentov či rodičov, ...

Inšpirácie 18th Oct 2021 · Projektový tím ŠPÚ

Webináre ako priestor pre inšpirácie a vzájomnú podporu v čase pandémie

Káva pre riaditeľov: Stretnutia, ktoré pomáhali hľadať riešenia na problémy z praxe

Inšpirácie 18th Oct 2021 · Projektový tím ŠPÚ

Káva pre riaditeľov: Stretnutia, ktoré pomáhali hľadať riešenia na problémy z praxe

„Najviac nás potešilo, ak sme ľuďom pomohli.“ (rozhovor s Jankou Karľovou)

Inšpirácie 18th Oct 2021 · Projektový tím ŠPÚ

Ako pomáhalo školám počas pandémie e-mailové poradenstvo Učíme na diaľku?

Systém vzdelávania v školách so žiakmi z vylúčených rómskych lokalít má zohľadňovať sociálne a kultúrne špecifiká každého žiaka.

Inšpirácie 18th Oct 2021 · Jozef Facuna

Štátny pedagogický ústav pomáhal v čase pandémie pri zabezpečení dištančného vzdelávania pre žiakov z vylúčených rómskych lokalít

Súčasná situácia si vyžaduje, aby sme pristupovali k vzdelávaniu detí individualizovane a diferencovane, tvorivo a intuitívne.

Inšpirácie 20th Sep 2021 · Projektový tím ŠPÚ

Ako podporiť žiakov, ktorí čelia bariéram vo vzdelávaní

„S mojimi študentmi som bola z celého akademického roka len 2 týždne, inak sme sa videli cez počítače „v okienkach",“ hovorí Petra Fridrichová, vysokoškolská učiteľka na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, ktorá pôsobí aj ako výskumná pracovníčka na Štátnom pedagogickom ústave. Petre dal, podobne ako iným učiteľom, posledný školský rok poriadne zabrať. Ako ho zvládla a čo pozitívne z neho nakoniec vzišlo? Prečítajte si náš rozhovor.

COVID-19 Vzdelanie Ľudia 3rd Aug 2021 · Katarína Obuchová

Petra Fridrichová: Učitelia potrebujú podporu, ocenenie a uistenie, že “je to dobré”

Anka Chlupíková je medzi slovenskými učiteľmi dobre známa. Bývalá pani riaditeľka Základnej školy v Novákoch sa zviditeľnila vybudovaním inovatívnej školy, ktorá uplatňovala ako jedna z prvých novinky umožňujúce žiakom byť pripravení na život v 21. storočí. Minulé leto sa po 20 rokoch v riadiacej činnosti a 35 rokoch celkového pôsobenia na škole rozhodla otočiť list a pomáhať ďalej žiakom a učiteľom v širšom meradle, na pôde Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Aký rok má za sebou, čo sa pre ňu zmenilo a ako plánuje stráviť toto leto? Čítajte ďalej.

Rozhovory 23rd Jul 2021 · Barbora Michnová

Anna Chlupíková: Stále verím, že s podporou systému sa môže zlepšiť každý jednotlivec

Slovenskí učitelia majú za sebou prvé týždne prázdnin. Niektorí už naplno oddychujú. Iným prekáža v dokonalom oddychu emočné vypätie uplynulého školského roka. Zbavujú sa ho len postupne. Čo nám bráni v tom, aby sme dokázali "vypnúť"? A ako pracovať so svojou mysľou, aby sme ju upokojili a naučili sa efektívne odpočívať nielen počas prázdnin alebo aj cez školský rok? Rozprávali sme sa s českou lektorkou Mgr. Nikolou Šraibovou, uznávanou autorkou článkov na tému psychiky a ľudského šťastia, ktorá sa venuje psychológii a koučingu už viac než 10 rokov.

Rozhovory 21st Jul 2021 · Barbora Michnová

Prečo máme problém vypnúť a čo sa s tým dá robiť? Psychologička odporúča pozitívne sebectvo